اقتصادی

با خالق اندروید؛ نابغه دانش فنی گوشی های هوشمند آشنا شوید.

داستان رابین داستانی است که تنها ظرف ۲ سال اتفاق افتاد. در این داستان با یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های دنیای تکنولوژی که از عرش به فرش رسید آشنا می شوید

اندی رابین در سال ۱۹۶۳ در نیویورک به دنیا آمد. تحصیلات دبیرستانی اش را در مدرسه هوریس گریلی گذارند و در این دوران بود که اولین فعالیت های جدی رباتیک را انجام داد. رابین وقتی به دانشگاه رفت به علت علاقه زیادش به کامپیوتر رشته علوم کامپیوتر را انتخاب کرد.
در سال ۱۹۸۹ با فردی به نام بیل کَسوِل آشنا شد. بیل در شرکت اپل کار می کرد و وقتی با استعداد های رابین آشنا شد به او پیشنهاد داد برای کار به این شرکت بیاید و خودش هم معرفش شد. چیزی نگذشت که اندی با تعدادی دیگر از همکارانش در اپل شرکتی جدیدی به نام Artemis راه­ اندازی کرد و محصولی به نام WebTV را طراحی نمود. هدف آنها ترکیب دنیای اینترنت با تلویزیون بود. شرکت آرتمیس بهانه ­ای شد تا اندی رابین همکاری خود را با یک غول دیگر از دنیای فناوری شروع کند.این غول شرکت مایکروسافت بود.

داستان خالق گوشی های هوشمند

در سال ۱۹۹۹ رابین دست از فعالیت خود در مایکروسافت هم کشید و تصمیم گرفت به صورت مستقل کار کند. مکانی را اجاره کرد و تحقیقات و آزمایش ­های نرم­ افزاری و سخت­ افزاری خود را در آنجا انجام می­ داد. دفتر کارش پر از ربات­ هایی بود که برای توسعه و آزمایش طراحی و تولید می­ کرد. شرکت آنها (به نام اندروید) در ابتدا تصمیم داشت سیستم عاملی برای دوربین ­های عکاسی بسازد. بازار دوربین ­های دیجیتال در آن زمان آن قدر بزرگ نبود که بازدهی مالی این ایده رابین را تضمین کند؛ به همین دلیل بود که او و همکارانش این ایده را روی گوشی­ های هوشمند پیاده کردند. 

رابطه گوگل و اندروید

در جولای ۲۰۰۵ به محض معرفی سیستم عامل اندروید، لری پیج که در طی این مدت فعالیت های شرکت اندروید را زیر نظر داشت به سرعت عمل کرد و اندروید را با تمام کارکنانش به مجموعه گوگل افزود. اندروید زیر نظر مستقیم خالق خود مرزها را در نوردید و تا سال ۲۰۱۳ پرمصرف ترین سیستم عامل دنیا روی تلفن های هوشمند و تبلت ها شد. رابین در سال‌های فعالیت در گوگل و مدیریت زیرمجموعه‌ی اندروید، پایه‌های سیستم‌عاملی که خودش ساخته بود را آن‌چنان قوی کرد که توسعه در سال‌های آتی، به سرعت پیش رفت؛ منتهی یک پرونده‌ی اخلاقی، نقطه‌ی سقوط اعتباری رابین در گوگل شد. او به‌خاطر شکایت و رسوایی پیش آمده، با وجود مخفی‌کاری مدیران گوگل، مجبور به ترک شرکت شد.

اسنشال

رابین پس از ترک گوگل، تمرکز خود را روی کسب‌وکار خاصی معطوف کرد. او اعلام کرد یک شرکت تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند به‌نام استنشال راه‌اندازی کرده است و تا پاییز سال ۲۰۱۹ از محافل دور ماند . سپس تصویری در توییتر منتشر کرد که شبیه به یک موبایل کشیده و قلمی بود. اسنشال در آن زمان تایید کرد که مشغول کار روی موبایلی جدید به نام Project Gem است اما با گذشت تنها ۴ ماه اسنشال اعلام کرد که برای همیشه به فعالیت‌های خود پایان می‌دهد.