چگونگی گذشت زمان در 9شهرک صنعتی بزرگ دنیا . مردم در این شهرها زمان خود را چگونه می گذرانند؟

Industrial

شهر های صنعتی به شهرهایی گفته می‌شود که مشخصه آنها تعداد زیاد کارخانه است.

شهرک های صنعتی به دلیل ایجاد فرصت های شغلی، اهداف اقتصادی و جذب سرمایه از مهم ترین مناطق اقتصادی هر کشوری محسوب می شوند. از این جهت بسیاری از کشورهای جهان که به توسعه خود توجه دارند با سرمایه گذاری های کلان سعی در توسعه و ایجاد شهرک های صنعتی خوددارند. حال تلاش داریم بدانیم در این شهرها مردم چگونه زمان خود را می گذرانند و مسئولین برای رفاه آنها چه تمهیداتی در نظر گرفته اند.

1) سئول – کره‌جنوبی:

نیمی از جمعیت کره جنوبی در پایتخت این کشور، یعنی سئول زندگی می کنند. آسمان‌ خراش های این شهر به چند دسته تقسیم می‌شوند. آسمان‌خراش ‌ایی که در بخش تجاری متمرکزند و آسمان‌خراش ‌هایی که مسکونی هستند. نکته جالب این که در سئول بیشتر آسمان‌خراش ها را ساختمان ‌های مسکونی بالای 60 طبقه تشکیل می‌دهند. کره جنوبی اکنونو یکی از اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است و توسط بانک جهانی جزو اقتصاد‌های دارای درآمد زیاد، و از دیدگاه صندوق بین‌المللی پول به‌عنوان یکی از اقتصاد‌های پیشرفته طبقه‌بندی شده‌است.

2) شانگهای – چین:

در مجامع اقتصادی دنیا، نام چین و بزرگترین شهر آن شانگهای نامی بزرگ و درخشان است. این نام در زمانی نه چندان یکی از بزرگترین شهر های صنعتی دنیا خواهد شد. شانگهای بعنوان پایتخت اقتصادی چین و پرجمعیت ترین شهر آن با بیش  از ۲۳ میلیون نفر جمعیت آمیزه ای است از آثار تاریخی و معابد و محله های قدیمی که در کنار آن آسمان خراشهای مدرن و امروزی تالارهای بورس سهام و فلزات و مغازه های شیک و برندهای گرانقیمت در هم تنیده شده است. معروف است که مردم شانگهای در طول روز سخت کار می کنند و بعد از کار به بازی و تفریح می پردازند.

3) استانبول – ترکیه:

شهراستانبول در کشور ترکیه یکی از بزرگترین شهر های صنعتی دنیاست که سرعت رشد اقتصادی آن واقعا قابل توجه است. این شهر با سابقه تاریخی کهن، شهر موزه ها و شهر امپراطوری ها است. استانبول شهر جشنواره ها و فستیوال ها و شهر نمایشگاه های بین المللی تجاری نیز هست. در این منطقه صنعتی صنایع نساجی، غذایی، خودرو سازی، قطعات یدکی ماشین آلات صنعتی وجود دارند.

4) جاکارتا – اندونزی:

جاکارتا، پایتخت اندونزی و یکی از بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای اسلامی است. با کمک ثبات سیاسی و به همراه جو سرمایه گذاری نیرومند، سرمایه گذاری خارجی این کشور از کشورهای دیگر منطقه بسیار پیش افتاده است. اندونزی با طبقه متوسط رو به رشد و نیروی کار جوان، آینده صنعتی نویدبخش و قدرتمندی در دنیا خواهد داشت. ما اگر بخواهیم راجع به پیشرفت سریع شهر های صنعتی صحبت کنیم، هیچ شهری قابل قیاس با نیویورک نیست ولی پیشرفت سریع جاکارتا باعث شده تا بسیاری از افراد آن را نمونه اندونزیایی نیویورک بدانند.

5) مسکو – روسیه:

گزینه بعدی در فهرست شهر های صنعتی، مسکو در روسیه است. مسکو پرجمعیت ترین و قلب آهنی روسیه است. ظرفیت تولید فولاد این شهر را حتی در هوای آن نیز می توان تنفس کرد. سایه ی کمرنگی از زغال سوخته در هوا قابل رویت است و خشکی شدیدی پشت گلوی شما را می سوزاند. صنایع مهم این شهر صنایع شیمیایی، غذا، نساجی، ماشین آلات، متالورژی و تولیدات انرژی است. مسکو صنایع اسلحه‌سازی‌ نیز دارد و در این زمینه صادرات عمده ایی به سراسر دنیا دارد.

5) توکیو – ژاپن:

شهر توکیو، پایتخت ژاپن، یکی از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین شهر های صنعتی جهان است که جایگاه سومین پایتخت صنعتی را نیز به خود اختصاص داده است. نزدیک به پنجاه شرکت بزرگ جهانی در این شهر مستقر هستند و توکیو به عنوان یکی از شلوغ‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. این شهر علاوه بر ساختمان‌های مدرن و برج‌های بلند، فضای سبز زیادی دارد که نقش مهمی در پاکیزگی هوای آن دارد. در کنار صنایع حمل‌ونقل، الکترونیک، چاپ و نشر و رسانه‌ای، این شهر همچنین مرکز پولی و مالی بزرگی است. توکیو پس از نیویورک و لندن عنوان بزرگ‌ترین پایتخت‌های صنعتی جهان را به دست آورده‌است.

6) مکزیکوسیتی – مکزیک:

مکزیک با داشتن میزان زیادی از ذخایر طبیعی نفت و گاز، یازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا محسوب می شود.. دولت این کشور در حال تلاش برای انتقال صنایع به خارج از شهرها است تا از آلودگی‌های محیط‌زیستی داخل شهر بکاهد. مکزیکوسیتی در میان شهر های صنعتی، صنایع ثانویه بزرگی در کنار صنایع خدمات‌محور دارد.

7) بمبئی – هند:

هند کشوری رنگارنگ با فرهنگ و تاریخی طولانی است که دیدن از جاذبه های تماشایی اش آرزوی خیلی از گردشگران است. بمبئی برای خیلی از مردم هند و گردشگرانی که از سراسر دنیا به این شهر می روند شهر آرزوهاست؛ برای همین هم هست که به آن لقب های مثل «شهر آرزوها»، «شهری که متوقف نمی شود» و شهر «پرهیاهو» داده اند.  صنایع مربوط به چرم و نساجی، صنایع سرگرمی و حتی صنعت الکترونیک در این شهر به خوبی فعال هستند.

8) کراچی – پاکستان:

این شهر به‌شدت صنعتی است و سرانه درآمد ناخالص داخلی آن 113 میلیارد دلار است. کراچی بندرهای بزرگی دارد. اکثر اوقات به دلیل وزیدن باد موسمی در ماه‌های ژوئیه و اوت هوا در این شهر معتدل می‌شود بنابراین زمستان‌ها، معتدل و تابستان‌ها، گرم هستند. هرچند به دلیل قرار گرفتن در مجاورت دریا، رطوبت هوا، آب و هوا را یکسان نگه می‌دارد و هوای معتدل را به سوی یک منطقه نزدیک، مرتفع و خنک در دریا می‌برد بادهای شمالی گرمای هوا در ماه‌های تابستان را تغییر می‌دهند.

9) سن پائولو – برزیل:

صنایع بزرگی در این شهر برای تولید کالاهای لوکس فعالیت می‌کنند برای همین، این شهر به خانه خیلی از بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین برندهای دنیا تبدیل شده است.

پس از لغو برده داری در سال ۱۸۸۸، کشتزارهای قهوه این شهر امواج زیادی از مهاجران از ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی را به‌خود جلب کرد و از سوی دیگر بسیاری از بردگان سابق نیز برای پیدا کردن کار جذب این شهر شدند اما در سال ۱۸۹۷ ایتالیایی ‌ها بیش از نیمی از جمعیت این شهر را تشکیل می‌دادند.

در آغاز سده بیستم، قیمت قهوه به شدت سقوط کرد و در نتیجه کارآفرینان محلی سرمایه‌های خود را به سوی توسعه صنعتی این شهر سوق دادند. صنعتی شدن این شهر به نوبه مجدداً خود باز هم نیروهای جدیدی از مهاجران کشورهای دوردست از جمله ایتالیایی‌ها، ژاپنی‌ها، و اهالی سوریه و لبنان را به این شهر کشاند.

مقالات مرتبط

بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی در دنیا چطور فعالیت می‌کنند؟

اهمیت دایرکتوری ها در ارتقاء کسب و کار شما

[kkstarratings]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *