نقش مهم وب دایرکتوری ها در توسعه ی کسب و کار شما و معرفی 20 وب دایرکتوری بزرگ دنیا

به سایت های مرجع که اطلاعات موجود خود را براساس زمینه فعالیت دسته بندی می کنند وب دایرکتوری می گویند. در واقع وب دایرکتوری نوعی موتور جستجوگر است که وقتی ما به دنبال چیزی هستیم در آن، کلمه مورد نظر را جستجو می کنیم؛ سپس بر اساس موضوع، نتایج جستجو موضوعات مرتبط نمایش داده می شود.
دفترچه‌های تلفن مشاغل (که در قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند)، کتاب‌های زرد (Yellow Pages) و وبسایت‌های پیشرفته دایرکتوری مشاغل امروزی، هر کدام نمونه و نسخه‌ای از دایرکتوری مشاغل هستند که از امکانات و ویژگی‌های مختلفی برخوردارند.

به طور کلی دایرکتوری‌های مشاغل در دو نسخه چاپی و دیجیتال ارائه می‌شوند که به ویژه امروزه نسخه دیجیتال (و غالباً تحت وب) آن‌ها، از امکانات، مزایا و قابلیت‌های دسترسی و انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری برخوردار می‌باشند.

تفاوت موتورجستجو و وب دایرکتوری (بانک اطلاعات)

گفتیم وب دایرکتوری همانند یک موتور جستجوگر عمل می کنند، ولی در این زمینه یک تفاوت عمده بین این دو وجود دارد، چرا که وب دایرکتوری همچون یک وبگاه اینترنتی توسط فردی خاصی مدیریت می شود؛ حال آنکه موتورهای جستجوگر در بستر اینترنت توسط ربات فعالیت می کنند.

با این تفاصیل چون جستجو در دایرکتور توسط انسان انجام می شود می توان گفت که نتایج جستجو در این وبگاه مرتبط تر از سایر موتورهای جستجوگر است و نتایج مرتبط تری با موضوع مورد جستجو را نشان می دهد.

انواع دایرکتوری مشاغل

گاهی ممکن است رسانه دایرکتوری مشاغل، تلفنی باشد و به صورت خیلی ساده اطلاعات یک کسب و کار از طریق تلفن حاصل شود. برای مثال: سامانه تلفنی ۱۱۸ در ایران، از دیرباز به عنوان رسانه تلفنی بانک شماره‌های تماس انواع مشاغل و کسب و کارها در میان عموم مردم شناخته شده است.
با توجه به اینکه مشاغل مختلف، معیارها یا موضوع‌های طبقه‌بندی گوناگونی دارند، به همین نسبت دایرکتوری‌های مشاغل نیز می‌توانند بر حسب معیار یا موضوع طبقه‌بندی، به انواع گوناگونی تقسیم بندی گردند.

اهمیت و مزایا

با توجه به اینکه دایرکتوری‌ های مشاغل به عنوان مرجعی از انواع مشاغل و کسب و کارهای مورد نیاز جامعه محسوب می‌شوند، هم برای صاحبان کسب و کارها و هم برای عموم افراد از اهمیت و مزایای فراوانی برخوردار می‌باشند. در ادامه به صورت فهرست‌وار، اشاره‌ای به برخی از مهم‌ترین مزایای «دایرکتوری مشاغل» خواهیم داشت:

 • • حضور پررنگ‌تر کسب و کارها
 • • تسهیل و تسریع دسترسی مخاطبان به کسب و کارهای مورد نیاز
 • • بهبود و ارتقاء موقعیت کسب و کارها در موتورهای جستجو
 • مقرون به صرفه بودن
 • • افزایش ترافیک وبسایت
 • با این وجود، دایرکتوری ها می‌توانند نسبت به ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که در اختیار ما قرار می‌دهند، از امکانات و مزایای بسیار بیشتری نیز برخوردار باشند. برای مثال قابلیت‌های درج لینک مستقیم به وبسایت، گالری تصاویر، گالری ویدئو، دانلود کاتالوگ، کلمات کلیدی و … از ویژگی‌های نوین وبسایت‌های دایرکتوری مشاغل است.

ویژگی‌ها و قابلیت‌ها

هر دایرکتوری مشاغل از ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود برخوردار است. به عنوان مثال در نسخه‌های چاپی بانک های اطلاعات، تنها به ارائه آدرس و تلفن به صورت متنی و تصویر خواهید بود.

حال آنکه با ثبت اطلاعات شغلی کسب و کار خود در یک وبسایت دایرکتوری، می‌توانید با ارائه کاتالوگ، گالری تصاویر و ویدئو، درج آدرس وبسایت، نمایش موقعیت گوگل مپ و … تعامل با مخاطبان خود را بخوبی افزایش داده و بهبود دهید.
در این میان سایت صنعت کاران تلاش کرده با طراحی و اجرای بانک اطلاعات شرکت های فعال در شهرک های صنعتی یک نمونه برگزیده از وبسایت دایرکتوری قدمی مثبت برای تعامل بیشتر صنایع با یکدیگر بردارد تا با استفاده از ویژگی‌ها و قابلیت‌های نوین خود، امکان بازدید و تعامل حداکثری، تسهیل و تسریع دسترسی مخاطبان به کسب و کار و همچنین ارتقاء موقعیت کسب و کار را در فضای اینترنت برای شما فراهم آورد.

از قابلیت‌ها و ویژگی‌های ثبت اطلاعات شغلی در وب دایرکتوری ها می‌توان به درج موارد زیر اشاره نمود:
• نام (برند) و توصیف کوتاهی از کسب و کار
• متن معرفی کسب و کار
• متن معرفی محصولات/خدمات
• آدرس و اطلاعات تماس (شماره ثابت، شماره همراه، فکس و پست الکترونیک)
• آدرس وبسایت
• گالری تصاویر
• لینک پیام رسان
• نمایش موقعیت بر روی گوگل‌ مپ
• آدرس صفحات مجازی
• آگهی در دسته‌بندی منطقه ایی و استانی
• دانلود کاتالوگ PDF
• نمایش تیزر تبلیغاتی
• آگهی در دسته‌بندی های مورد نظر
• قراردادن کلمه کلیدی

چگونگی تشخیص کیفیت وب دایرکتوری :

قبل از ثبت لینک خود در وب دایرکتوری ها به موارد زیر توجه کنید:

ظاهر مناسب در نگاه اول

اغلب اوقات در نگاه اول می توان کیفیت مطالب یک سایت را تشخیص داد. نحوه نمایش و ظاهر سایت می تواند کمک زیادی به شما در انتخاب یک وب دایرکتوری داشته باشد.

حضور موثر در گوگل

در اولین گام پس از ظاهر سایت شما باید ببینید دایرکتوری مورد نظر آیا در نتایج اول گوگل ظاهر شود یا خیر.
اگر آن دایرکتوری در گوگل، ایندکس نشده باشد چگونه انتظار دارید که مرجع مناسبی برای ارسال بازدیدکننده به سایت شما باشد.

برای اینکار با استفاده از عملگر :Site و با قرار دادن آدرس سایت در ادامه آن می توانید از تعداد صفحات ایندکس شده آن در گوگل اطلاع یابید.

ارتباط موضوعی

بعضی از وب دایرکتوری ها در زمینه مشخصی فعالیت می کنند . از سوی دیگر سایت های عمومی تر نیز باید دسته بندی مشخصی داشته باشند و سایت شما در دسته مناسبی ثبت شود.

بروزرسانی مستمر

وب دایرکتوری های با ارزش،به طور مستمر بروزرسانی می شوند. سایت مورد نظرتان را در روزهای مختلف بازدید کنید و از بروزرسانی مستمر آن مطمئن شوید. .

بازبینی و تایید

یکی از معیارهای مهم، نظارت و بازبینی بر اطلاعاتی است که در دایرکتوری ثبت می شوند. اگر امکان ثبت سریع اطلاعات و بدون نظارت در اختیار شما قرار بگبرد به احتمال زیاد محل مناسبی را برای ثبت لینک خود انتخاب نکرده اید.

بررسی سایت های ثبت شده توسط انسان و تصمیم گیری برای تایید یا عدم تایید اطلاعات تاثیر بالایی بر حفظ کیفیت دایرکتوری خواهد داشت.

نتیجه آن که وب دایرکتوری در واقع نام نوعی وبگاه است که برخلاف موتورهای جستجوگر مدیرت آن بر عهده انسانهاست. کاری همانند موتورهای جستجوگر انجام می دهد و با ثبت اطلاعات خود در آن ها می توانید کاربران زیادی را به سایت خود دعوت و ترافیک سایت خود را افزایش دهید. ثبت نام در دایرکتوری ها به دو صورت پولی و رایگان است.

20 دایرکتوری مهم و موثر :

 1. Google
 2. Bing
 3. Business.com
 4. Yahoo
 5. Mastermoz
 6. Wikidweb
 7. Freewd
 8. Linkbook
 9. URLmoz
 10. Quick Directory
 11. Pegasus Directory
 12. Sighber Café
 13. Directory V7N
 14. Prolink Directory
 15. Link Directory
 16. Linkdir
 17. Best of the Web (BOTW
 18. Amray
 19. ExactSeek
 20. A1 Web Directory

شهرک صنعتی عباس آباد، بزرگترین شهرک صنعتی تهران در میان 14 شهرک صنعتی دیگر!

شهرک صنعتی پایتخت؛ اولین شهرک صنعتی استان تهران

اهمیت دایرکتوری ها در ارتقاء کسب و کار شما

5 تا از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی در دنیا، چطور فعالیت می‌کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *